29 listopad 2023

Dębowe korzenie, czyli o Dąbrowie Tarnowskiej

zdjęcie: Dębowe korzenie, czyli o Dąbrowie Tarnowskiej / Tarnowskie Rudery/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Tarnowskie Rudery/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Odkryj historię ukrytą w dębowych korzeniach!
REKLAMA

Tego szukamy w Dąbrowie Tarnowskiej

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Dąbrowa Tarnowska praca, pogoda Dąbrowa Tarnowska, Dąbrowa Tarnowska, PUP Dąbrowa Tarnowska, urząd pracy Dąbrowa Tarnowska, bank spółdzielczy Dąbrowa Tarnowska.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Dąbrowie Tarnowskiej, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
Skorzystaj i dowiedz się o danych dotyczących Dąbrowie!

Początki Dąbrowy są widoczne w dokumencie z 1422 r. wystawionym w Wiślicy przez Stanisława Ligęzę, potwierdzającym nadanie sołectwa wsi „Dambrawa” Mikołajowi ze Złotej. Lokacja przez Jana Ligęzę miała miejsce przed 1419 r., jednak brak zachowanego dokumentu lokacyjnego.

Od XIV do początków XVII wieku wieś należała do rodu Ligęzów, a później przeszła w ręce Lubomirskich. Największy rozwój przypadł na czasy kasztelana sandomierskiego Mikołaja Spytka Ligęzy, który w 1614 r. ufundował kościół parafialny, drukarnię i przytułek. Przypuszczalnie Dąbrowa uzyskała prawa miejskie między 1691 a 1693 r., organizując słynne cotygodniowe jarmarki.

W XVII i XVIII wieku istniały tu liczne cechy rzemieślników, szkoła i szpital. W 1785 r. klucz dąbrowski został sprzedany Nikodemowi Stojowskiemu z powodu zadłużenia Stanisława Lubomirskiego. Po kolejnych zmianach właścicieli w 1889 r. dobra dąbrowskie trafiły w ręce hrabiego Józefa Męcińskiego, a pałac kupił Kalman Goldfinger. Ziemie te zostały włączone do cesarstwa austriackiego w 1772 r., co zmniejszyło rangę Dąbrowy.

W drugiej połowie XIX wieku rola Dąbrowy wzrosła, zwłaszcza po uruchomieniu linii kolejowej Tarnów – Szczucin w 1906 r. Okres międzywojenny to dalszy rozwój demograficzny, zmiana zabudowy przestrzennej i ulepszenie infrastruktury. Druga wojna światowa przyniosła znaczne zniszczenia i straty ludności.

Po zajęciu miasta przez Niemców 8 września 1939 r. powstał ruch oporu, który w 1940 r. stał się Związkiem Walki Zbrojnej. Dąbrowa została wyzwolona spod okupacji niemieckiej 17 stycznia 1945 r.

Lata powojenne to okres rozwoju gospodarczo-społecznego i kulturalnego miasta. Odbudowano infrastrukturę, wzniesiono nowe budynki, zmodernizowano sieć handlowo-usługową i telekomunikacyjną, oraz przeprowadzono inne inwestycje, takie jak budowa kościoła, banku, szpitala, biblioteki, urzędu miasta, szkół, obiektów sportowych, ochronki dla dzieci, hospicjum, kaplicy cmentarnej, ogrodzenia cmentarzy i remonty pomników. Ponadto przeprowadzono modernizację sieci wodociągowej i częściową kanalizację.
Sięgnij do Twojego Miasta po więcej informacji o Dąbrowie i prognozie pogody.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Dąbrowa Tarnowska
14.1°C
wschód słońca: 04:48
zachód słońca: 20:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Dąbrowie Tarnowskiej