reklama
kategoria: Świat
27 styczeń 2024

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

zdjęcie: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu / Fot. Wikimedia Commons
Fot. Wikimedia Commons
Obóz koncentracyjny i miejsce zagłady Auschwitz stały się powszechnie rozpoznawalnym symbolem niemieckiego nazistowskiego okrucieństwa. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, upamiętnia rocznicę wyzwolenia tego obozu, przypadającą 27 stycznia.
REKLAMA
Holocaust, Holokaust «zagłada, zwłaszcza prześladowanie i zagłada Żydów europejskich przez hitlerowców w czasie II wojny światowej»
Słownik Języka Polskiego PWN

Zagłada Żydów, znana również jako Holocaust lub Holokaust (z gr. ὁλόκαυστος holokaustos, co oznacza całopalenie lub ofiarę całopalną), Shoah, Szoa - to ludobójstwo, które miało miejsce w okresie II wojny światowej i doprowadziło do śmierci około 6 milionów europejskich Żydów. Przeprowadziła je III Rzesza Niemiecka, przy współudziale różnych stopniowo uzależnionych od niej państw sojuszniczych.

Zagłada większości Żydów miała miejsce głównie na terytoriach polskich okupowanych przez III Rzeszę. Była to niepowtarzalna próba unicestwienia całych narodów, obejmując także zagładę Romów, wykorzystując metody przemysłowe, które nigdy wcześniej ani później nie zostały zastosowane w takiej skali. To była systematyczna i państwowa inicjatywa mająca na celu całkowitą eliminację danej społeczności.

Szacuje się, że liczba Żydów, którzy padli ofiarą Holocaustu, wynosiła prawie 6 milionów, chociaż dokładna liczba pozostaje nieznana z powodu braku kompletnych rejestracji oraz systematycznego zniszczenia archiwów i zamazywania śladów przez niemieckie władze po klęsce wojennej. Około jednej trzeciej tej liczby, czyli około 2 miliony, stanowili dzieci. Liczbę polskich Żydów wśród ofiar zagłady różne źródła szacują od 2,6 do 3,3 miliona osób.

W rezolucji 60/7 Organizacji Narodów Zjednoczonych zawarto apel do państw członkowskich o stworzenie programów edukacyjnych, mających na celu uświadamianie przyszłych pokoleń na temat Holokaustu, a także zapobieganie potencjalnym aktom ludobójstwa w przyszłości. Zgromadzenie Ogólne wezwało również do podjęcia działań mających na celu mobilizację narodów w celu wspierania pamięci i edukacji na temat Holokaustu. Celem tych działań jest, aby ten okres historii był ostrzeżeniem dla wszystkich ludzi przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Dąbrowa Tarnowska
-0.5°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 15:35
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Dąbrowie Tarnowskiej